deliriant
Delirianty – substancje psychoaktywne z grupy dysocjantów, blokujące wydzielanie acetylocholiny oraz wykazujące działanie antycholinergiczne. Głównym efektem działania deliriantów jak wskazuje na to ich nazwa jest delirium przejawiające się stuporem, konfuzją i splątaniem. Człowiek znajdujący się pod wpływem deliriantów może rozmawiać z wyimaginowanymi osobami, nie rozpoznawać swojego odbicia w lustrze, gubić się w wykonywaniu prostych czynności lub nawet mieć wrażenie, że już coś zrobił i nagle uświadomić sobie, że jeszcze nawet nie zaczął tego robić. Ogół efektów jest przyrównywany do somnambulizmu, stanu fugi czy po prostu epizodu psychotycznego. Znaczną różnicą pomiędzy deliriantami a "typowymi" psychodelikami jak LSD czy psylocybina jest to, że intoksykowany ma ograniczony wpływ na przebieg doświadczenia.
Do grupy deliriantów należą zarówno naturalne alkaloidy psiankowate (bielunie, gałka muszkatołowa, lulek czarny, mandragora, wilcza jagoda), jak i syntetyczne farmaceutyki (difenhydramina, dimenhydrynat). 3-Chinuklidynobenzylan jest bardzo aktywnym antycholinergicznym bojowym środkiem trującym.
Mimo że większa część deliriantów jest legalna i łatwo osiągalna, nie są one zbytnio popularne w rekreacyjnym użyciu ze względu na nieprzyjemne i dotkliwe uczucie dysocjacji. Zgodnie z raportami użytkowników substancji psychoaktywnych z Erowida, niewielu decyduje się na powtórzenie doświadczenia. Istotne jest też, że wiele z wymienionych tu substancji może być niebezpieczna, nawet w małych dawkach. Alkaloidy tropanowe (atropina, skopolamina) są truciznami, powodują tachykardię, hipertermię, rozszerzenie źrenic (często na kilka dni po doświadczeniu) oraz rozluźnienie mięśni siatkówki. Przejawia się to rozmyciem pola widzenia, a nawet ślepotą przejściową lub stałą.
-
Benzydamina
Benzydamina – niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.
-
Bieluń dziędzierzawa
Datura stramonium L. - Bieluń dziędzierzawa (ryc.). Roślina o niemiłej woni. Łodyga wzniesiona, naga, widlasto gałęzista, odgałęzienia od wewnątrz miękko owłosione. Liście jajowate, zaostrzone, grubo-zatokowo-ząbkowane, ogonkowe. Kwiaty krótkoszypułkowe, umieszczone w kątach liści lub szczytowe....
-
Gałka muszkatołowa
Muszkatołowiec korzenny, muszkatowiec, muszkat (Myristica fragrans Houtt.) – gatunek drzewa z rodziny muszkatołowcowatych. Pochodzi ono z Wysp Banda (części Moluków zwanych Wyspami Korzennymi, będących częścią Archipelagu Malajskiego). Jego nasiona znane są jako przyprawa gałka muszkatołowa.
W... -
Metoksetamina
3-MeO-2-Oxo-PCE
-
Muchomor czerwony
Spośród wszystkich gatunków grzybów, muchomor od dawna jest grzybem cieszącym się największym zainteresowaniem; był ucieleśnieniem terminu "grzyb" i prawdopodobnie jest najczęściej rysowanym gatunkiem. Pomimo złej reputacji, grzyb ten dzięki zachwycającemu wyglądowi jest najczęściej stosowanym...
-
Skopolamina
Substancja występująca również w Bieluniu Dziędzierzawie.